Ученици вдъхновяват с идеи за устойчиво развитие
На 11 декември 2024 г. ученици от 8 до 11 клас на СУ „Асен Златаров“, обучаващи се по професия „Сътрудник в бизнес услуги“, отбелязаха кулминацията на инициативата „Предприемачът – двигател на устойчивото бъдеще“. Това събитие беше организирано като част от дейностите за Световната седмица на предприемачеството и имаше за цел да покаже предприемачеството като инструмент за положителна промяна. Преподавателят Йорданка Атанасова създаде вдъхновяваща платформа за творчество, иновации и устойчиво мислене, като часовете по предприемачество и професионална подготовка се превърнаха в сцена за различни активности, развиващи креативността и уменията за справяне със съвременните предизвикателства.
Учениците се включиха в дебати по значими теми, свързани с устойчивостта и ролята на предприемача, демонстрирайки критично мислене и ангажираност.
Основен акцент на събитието беше представянето на идейни решения на казуса „Храната на бъдещето – иновации и устойчивост“. Хранителната индустрия е в период на динамични промени, което предоставя както предизвикателства, така и уникални възможности за иновации. Учениците, разделени на екипи и подпомогнати от ментор, разработиха иновативни бизнес идеи, като предложиха решения по проблемите за справяне с хранителните отпадъци и храни с изтичащ срок, устойчиво земеделие, дигитализация и технологии при управлението на опаковките, алтернативни източници на протеини, образование и корпоративна култура
Проектите на екипите бяха оценявани от жури в състав Нели Райчева – гл. експерт „Образование“ в Общинска Администрация Шабла, Мариета Колева – зам. директор, Ивайла Иванова, Христо Анастасов, Деница Дженкова - ученици от 12 клас, които разполагат с богат опит, натрупан чрез работа в учебно-тренировъчни фирми (УТФ), участие в Международния панаир „Млад предприемач“ и национални конкурси за „Корпоративна социална отговорност“ и „Социално предприятие“ и др.. Тяхната експертиза и конструктивна обратна връзка допринесоха за високото ниво на представяне. Присъствието на публика добави вдъхновяваща атмосфера, а техните въпроси и положителни отзиви мотивираха младите предприемачи да представят идеите си с още по-голяма увереност.
Особено емоционален момент бе изказването на Ивайла Иванова от 12 клас, ученичка пред прага на завършване на средното си образование, която сподели своите впечатления от часовете по предприемачество и учебната практика. Тя откровено разказа за предизвикателствата, пред които се е изправяла, и какво са ѝ дали придобитите знания и умения. „Грешките са част от пътя към успеха“ са думи, с които тя насърчи всички участници да бъдат смели и да се включват в разнообразни дейности. Ивайла подчерта, че именно натрупаният опит е нейната мотивация да продължава да се развива.
Събитието беше допълнено от вдъхновяващо видео обръщение на успешен предприемач, който разказа за своя път и подчерта важността на предприемаческия дух. С личния си пример той мотивира младите участници да вярват в идеите си и да работят упорито за тяхната реализация.
В конкурса за постери те визуализираха различни аспекти на предприемачеството, като разработиха теми като, „Младият предприемач, който променя света чрез иновативни идеи“, „Пътят на предприемача – от идея до успех“, „Силата на иновациите – как предприемачите формират бъдещето“, „Устойчиво предприемачество – бизнесът на бъдещето“. Фокусът върху технологии, екологични и кръгови икономически решения, както и върху ролята на жените в предприемачеството, разкри визията на младите таланти за бъдещето на иновациите и лидерството. Техните оригинални и креативни творби бяха събрани в интерактивен сборник, представен пред аудитория от ученици, учители и гости.
„Предприемачът – двигател на устойчивото бъдеще“ не беше просто инициатива, а уникална възможност за учениците да изразят своите идеи, да развият уменията си и да осъзнаят значението на предприемачеството за изграждането на устойчиво бъдеще. Това вдъхновяващо събитие подчерта важността на иновациите, ангажираността и предприемаческия дух за справяне с глобалните предизвикателства.
Comentarios